Search

2024-ieji ekrane: populiariausios filmavimų lokacijos Vilniuje

Stokholmas, Londonas, Berlynas, Viena – tai tik keli miestai, kuriuos šiais metais suvaidino Vilnius. Baigiantis 2024-siems, kviečiame prisiminti svarbiausius Vilniuje vykusius filmavimus, bei sužinoti, kurias miesto erdves išvys žiūrovai visame pasaulyje. 

JAV kūrėjai tikra istorija paremtam filmui pasirinko Šv. Kazimiero gatvę

Maršrutą rekomenduojame pradėti Šv. Kazimiero gatvėje. Ši nedidelė gatvelė traukia ne tik turistų, bet ir kino kūrėjų dėmesį. Nenuostabu, nes ji atrodo itin kinematografiškai. 

2024 m. pavasarį JAV kompanija „Kaleidoscope Pictures“ į Lietuvą sugrįžo jau trečią kartą ir čia nufilmavo tikra istorija peremtą serialą „Truth and Conviction“. Serialo režisierius Vilniuje pirmą kartą apsilankė dar prieš 8 metus ir tąkart susižavėjo Vilniaus senamiesčiu. Būtent čia šiais metais komanda ir nufilmavo pagrindines serialo scenas, o ypatingą vaidmenį suvaidino Šv. Kazimiero g. ir Didžioji g. 36 įsikūręs pastatas – buvusi Tallat-Kelpšos observatorija, kurioje buvo atkurtas autentiškas to laikotarpio Hamburgo buto interjeras, įrengti veikėjų miegamieji kambariai ir pan. 

Būsimo serialo veiksmas nukels į 1941-ųjų Vokietiją, Hamburgą. Jaunas hitlerjungendo narys slapčia klausosi uždraustų BBC radijo transliacijų, smerkiančių nacių karo mašiną. Įkvėptas šių laidų, Helmutas Hiubeneris įsitikina, kad Hitleris yra ne tautos gelbėtojas, o priešingai – apgavikas ir suvedžiotojas. Kai jo draugas, žydas Solomonas, išsiunčiamas į koncentracijos stovyklą, Helmutas galutinai apsisprendžia veikti.

„Hamburgas buvo vadinamas Vokietijos Venecija dėl daugybės kanalų ir unikalios architektūros. Vilniuje ieškojome pastatų, kurie atrodytų įšalę laike, tačiau tuo pačiu – gerai prižiūrėti. Pamatę akmenimis grįstas Vilniaus senamiesčio gatveles iškart pagalvojome apie naktį slapčia vaikščiojantį ir lankstinukus į pašto dėžutes mėtantį pagrindinį mūsų serialo veikėją. Vilniuje radome ir valstybinius Hamburgo pastatus, ir veikėjų namus, ir daugybę slaptų mažų gatvelių“, – pasakoja John Foss.

Filmuojant „Truth and Conviction“
Filmuojant „Truth and Conviction“

Filharmonijos prieigos – ir viešbutis, ir rūmai

Toliau keliaukite link Lietuvos nacionalinės filharmonijos. Šiandien Lietuvos nacionalinė filharmonija aktyviai prisideda prie klasikinės muzikos sklaidos ir kultūros paveldo išsaugojimo Lietuvoje. Filharmonija tapo svarbia scena tiek lietuvių, tiek tarptautinės muzikos kūrėjams, čia nuolat rengiami koncertai, festivaliai ir kiti renginiai. O kai pastarieji filharmonijoje nevyksta, erdves ir eksterjerą naudoja kino kūrėjai – čia filmuota daugybė filmų ir TV serialų. Ne išimtis ir 2024-ieji. 

Vasarą Filharmonijos prieigos jau ketvirtą kartą virto Hofburgo rūmais ir Austrijos imperatorienės Elžbietos brandos istoriją pasakojančios kostiuminė dramos „Sisi“ filmavimo aikštele.  Ankstesniai metais vykę serialo filmavimai taip pat vyko ir Aušros vartų gatvėje bei Jono Basanavičiaus aikštėje. Šiose vietose filmuoti kariai, Sisi bei Pranciškų Juozapą I-ąjį pasitinkančios minios, kylantis maištas ir ne sykį Vilniaus fone pravažiuojančios veikėjų karietos.

Lietuvos nacionalinės filharmonijos pastatas | Go Vilnius nuotr.
Lietuvos nacionalinės filharmonijos pastatas | Sauliaus Žiūros nuotr.

Žiemiškas Vilnius suviliojo ir kalėdinę istoriją filmuojančius Vokietijos kūrėjus. ZDF kuriamo filmo „Weihnachten im Olymp“ centre – Kalėdų naktį prabangiame prekybos centre „Olymp“ po darbo valandų nakčiai liekantys 9 žmonės, turintys savų priežasčių Kalėdų naktį negrįžti namo. Visus juos vienija vienišumo ir nepritapimo visuomenėje ar savo paties šeimoje jausmas. Nesuprasti, nusivylę, nepritapę savo aplinkoje ir visuomenėje, išsiilgę artumo ir pripažinimo – visi šie žmonės visiškai netikėtai randa šventinę nuotaiką, palaikymą ir meilę vienas kito draugijoje Kalėdų naktį. 

Pagrindinius vaidmenis filme kurs vokiečių aktoriai Mariele Millowitsch ir Joachim Kròl, o viena svarbiausių lokacijų pasirinkta Lietuvos nacionalinė filharmonija – pastato eksterjeras ir virs prabangiuoju prekybos centru „Olymp“. Beje, žiūrovai filme išvys ir prieš Filharmoniją,  Aušros gatve pravažiuojantį kalėdinį traukinuką.

Kalėdų magija Rotušės aikštėje

Leidžiantis žemyn Didžiąja gatve, prieisite Rotušės aikštę. Čia rudenį fillmuota vieno didžiausių pasaulyje mobiliojo ryšio operatorių kalėdinė reklama. Rotušės aikštę tąkart papuošė eglutė, girliandos ir gražiausių žiemos švenčių dekoracijos. Reklamos kūrybinę komandą sudarė profesionalai iš įvairių Europos šalių – Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Lietuvos.

Rotušės aikštė | Sauliaus Žiūros nuotr.

Distopinė KFC Anglija Vilniaus gatvėje

Kelionę tęsti siūlome keliaujant į Vilniaus gatvę. Jos centre puikiai matomas Sveikatos apsaugos ministerijos pastatas, kurio eksterjeras – dar viena populiari reklamų kūrėjų vieta. Architekto Justino Šeiboko kurtas vėlyvojo modernizmo pavyzdys, savo forma atkartoja senamiesčio linijas ir kviečia užsuklti į kinematografišką atvirą kiemelį. 

Pastato prieigose 2024 m. filmuota greitojo maisto tinklo KFC reklama, Vilnių pavertusi distopine Anglija. Gerai žinomą eksterjerą reklamoje užplūdo pakvaišę, transo būsenoje esantys šokėjai. Šį projektą sostinėje įgyvendinti padėjo 100 lietuvių kino profesionalų komanda ir per 200 masinių scenų aktorių, profesionalūs choreografai ir šokėjai iš Paryžiaus bei Londono.

Didžiulis protestas Gedimino prospekte

Toliau eidami Vilniaus gatve, pasieksite Gedimino prospektą. Žiūrovai jau netrukus ekranuose išvys čia įsikūrusią Vinco Kudirkos aikštę, bei kitas Gedimino pr. atkarpas. 

Pavasarį Vilniuje filmuotas Danijos rašytojo Peter Höeg romanu paremtas, į distopinę ateitį nukelsiantis TV serialas. Svarbi jo scena filmuota pačioje miesto širdyje – Gedimino prospekte, kuriuo žygiavo įpykusi protestuotojų minia. Masinėse scenose tąkart nusifilmavo daugybė aktorių, buvo galima išvysti vaidybinius policijos automobilius, buvo pasitelktas dirbtinis sniegas. Prie Vokietijos kūrėjų serialo dirbo beveik 160 profesionalų komanda, daugiau nei pusę jos sudarė lietuviai. 

Universiteto baigimo šventė M. Mažvydo bibliotekoje

Gedimino prospektu keliaukite link M. Mažvydo bibliotekos ir LR seimo aikštės.

„Meridian“ – tarptautinė įmonė, teikianti įvairias paslaugas, susijusias su nekilnojamuoju turtu, finansinėmis investicijomis ir strateginiu verslo valdymu, Vilniuje 2024 m. taip pat filmavo reklamą. Klipe matomos Seimo aikštė bei Martyno Mažvydo biblioteka, tapusi universitetu. 

Istorijos šiuolaikiškų dangoraižių fone

Sugrįžus link Lukiškių aikštės ir perėjus Baltąjį tiltą, ranka pasiekiamas taps ir Vilniaus verslo rajonas. Daugybė filmavimų kasmet vyksta būtent Lvivo gatvėje bei šalia Baltojo tilto. Šiuolaikiškų dangoraižių fone šiemet buvo filmuotas populiaraus automobilių prekės ženklo reklaminis klipas. Netoliese lankėsi ir Lietuvos, Švedijos bei Belgijos bendros gamybos TV serialo komanda. Konstitucijos prospektas suvaidino chaotišką Stokholmą, kuriame netikėtai pastebimi…ateiviai!

Sudėtingus filmavimus sostinėje 2024 m. vykdė ir lietuvių režisierės Dovilės Gasiūnaitės naujojo filmo „Danka“ kūrybinė komanda. Filmo gamyboje dalyvavo 60 kino industrijos atstovų iš Lietuvos, filmavimo aikštelėje dirbo 30 kūrybinių ir techninių darbuotojų, tarp kurių – ir pasauliniu mastu pasižymėję Lietuvos kaskadininkai. Kovą prie Baltojo tilto filmuotose scenose, buvusioje oro balionų pakilimo vietoje, į 5–10 metrų aukštį buvo keliami du oro balionai. 

Sauliaus Žiūros nuotr.